• kardia
  • Sławek2
  • kutno1
  • MAJOR

  marqs AKmedia viper 

WYSZUKAJ OGŁOSZENIE

  • Dekra2.png
  • SoftNet2.png
  • nagrobki.png
  • yesterday.jpg
piątek, 26 października 2018 18:11

Fenomen Elżbiety Dzikowskiej

Już samo nazwisko wywołuje skojarzenia. – No pewnie, że wiem - Pieprz i wanilia -. Kiedy dodajemy, że to z Tonym Halikiem stworzyli około 300 odcinków tego pierwszego programu podróżniczego, słyszymy – Wiemy, oglądaliśmy, czytaliśmy… - Spotkanie z Elżbietą Dzikowską w sannickim pałacu pełne było wspomnień, przywołań, historii czasem strasznych, czasem śmiesznych.

Teraz mamy wielu podróżników i wiele programów podróżniczych. Ale w latach 70. ubiegłego wieku właśnie Elżbieta Dzikowska z mężem Tonym Halikiem otworzyli pierwsze polskie okno na świat. Nie było wtedy mowy o zagranicznych wojażach, więc każdy chciał chociaż zerknąć, co dzieje się w świecie. Perturbacje związane z ówczesnymi wyjazdami również dodają kolorytu już i tak szalenie barwnym opowieściom. Niezwykła postać Tonego Halika wielokrotnie przywoływana była przez Elżbietę Dzikowską zarówno w kontekście ich pierwszego spotkania, jak blisko 20 lat wspólnego życia na walizkach. Jeśli kogoś interesują pamiątki z podróży do najodleglejszych zakątków świata, to proponuje odwiedzić toruński Muzeum Podróżnika, które powstało na cześć Halika.

Opowieści pierwszej polskiej podróżniczki, ale i dziennikarki, fotografa, pisarki, historyka i krytyka sztuki, można by słuchać w nieskończoność. Zagraniczne wojaże niezwykłej pary są jakby zakotwiczone w świadomości zarówno starszych, jak i młodszych pokoleń. Nie wszyscy jednak kojarzą Elżbietę Dzikowską z podróżami po Polsce. Po latach pokazywania egzotyki, w czasach, gdy w zasadzie każdy może pojechać na drugi koniec świata, postanowiła przypomnieć, że i w naszej ojczyźnie jest wiele zakątków godnych uwagi. Tak powstał telewizyjny cykl Groch i kapusta, wkrótce przelany na karty książek. Ukazały się też cztery tomy Polski znanej i mniej znanej, a kolejny ukaże się w przyszłym roku. Autorka pokaże w nim między innymi Sanniki i miejscowy Zespół Pałacowo-Parkowy.

Uśmiechnięta, bezpośrednia, pełna poczucia humoru Elżbieta Dzikowska pozostawiła niedosyt wrażeń.

Monika Gadzińska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Pogoda Gostynin z serwisu
doktor
Retro
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok