• kutno1
  • bsbs
  • choinki2

  marqs AKmedia viper 

WYSZUKAJ OGŁOSZENIE

  • 0001.jpg

DEKRA

  • SoftNet2.png
  • BANER-G24-1.jpg
  • BANER-G24-2.jpg
sobota, 29 grudnia 2018 18:26

Gość portalu gostynin24 - Andrzej Osiak

Od czterech lat jest prezesem Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gostyninie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zadbał o nowy sztandar dla związku. Z Andrzejem Osiakiem rozmawia Andrzej Adamski.

 

Czytany 1077 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+1 # ligia 2018-12-29
Nie było zwolnień ... ale jest ich cała masa ...
Nauczyciele stracili pracę ... ale dyrektorzy szukają rąk do pracy ... czy ten pan jest świadomy tego, co wypowiadają jego usta?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Andrzej 2018-12-30
Szanowna Pani „ligio”
W tak krótkiej rozmowie z Panem redaktorem siłą rzeczy wyniknął skrót myślowy, co rzeczywiście stworzyło wrażenie pewnej niekonsekwencji. Rzeczywistość jest jednak taka, że jak pokazują dane z Systemu Informacji Oświatowej na skutek nieprzemyślanej i chaotycznej reformy Minister Zalewskiej (likwidacja gimnazjów i tworzenie 8-klasowych szkół podstawowych oraz niekorzystnych zmianach w statusie i awansie zawodowym) już w pierwszym roku reformy pracę straciło 6 668 nauczycieli. Z SIO wynika również, że:
– z uprawnień emerytalnych skorzystało 6 564 nauczycieli,
– natomiast z uprawnień do świadczeń kompensacyjnych – 2 629 nauczycieli.
Z nowymi obowiązkami nakładanymi na nauczycieli i pracowników niepedagogicznych nie idą w parze godne płace. Tegoroczna podwyżka wynosząca od 87 do 117 zł netto nie poprawiła sytuacji finansowej pedagogów. W dalszym ciągu płace zasadnicze w oświacie są bardzo niskie: stażysta może liczyć na 1751 zł netto, a dyplomowany na 2377 zł netto.
Przy takich płacach szczególnie w dużych miastach w wielu szkołach i przedszkolach w Polsce zaczyna brakować nauczycieli. Z pracy odchodzą doświadczeni nauczyciele, a młodzi kandydaci na nauczycieli po ukończonych studiach wyższych nie są zainteresowani podejmowaniem pracy zawodowej za tak niską płacę. W gminach powiatu gostynińskiego w większości szkół (poza miastem Gostynin) istniały zespoły szkoły podstawowej i gimnazjum, dlatego wygaszanie gimnazjów nie pociągnęło za sobą tak drastycznych dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych zwolnień z pracy.
Z poważaniem
Andrzej Osiak
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

NAJNOWSZE KOMENTARZE


doktor
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok