• NOVABUD2
  • garstka
  • spac
  • baner do internetu 1000 x 300

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

środa, 26 lipca 2017 03:37

Śpiewana poezja

Doroczny koncert w sannickim kościele był wyjątkową ucztą dla ducha. Nie tylko ze względu na doskonały wokal Dominiki Świątek i gitarowy akompaniament Leszka Czajkowskiego. Strofy poezji księdza Jana Twardowskiego zawsze tworzą specyficzny nastrój, a do tego śpiewane…

Niedzielny spektakl nosił nazwę „Zaufałem drodze”. Tak brzmi tytuł wiersza i tomiku poezji księdza Twardowskiego. Maciej Rayzacher, aktor i reżyser, mówił o księdzu poecie, spotkaniach z nim, poezji, którą tworzył, recytował jego wiersze. Na podstawie biografii, napisanej przez Magdalenę Grzebałkowską pt. „Ksiądz paradoks”, opowiedział o życiu tego wyjątkowego poety.

Dominika Świątek jest nie tylko pieśniarką, komponuje muzykę, współpracuje z Teatrem Hybrydy, z kolei Leszek Czajkowski to poeta, kompozytor, publicysta, bard. Macieja Rayzachera znamy z warszawskich teatrów, słuchowisk radiowych, ról filmowych. Wyreżyserował wiele widowisk plenerowych, spektakli poetyckich.

Niedzielne spotkanie było bardzo wzruszające – sceny nakręcone w domu księdza Twardowskiego, jego głos dawno nie słyszany, portrety spod ręki Stanisława Baja – można było poczuć obecność księdza, człowieka wyjątkowo skromnego, pełnego szacunku dla innych.

Gospodarz miejsca, proboszcz sannickiej parafii, ksiądz dziekan Stanisław Dujka prosił, byśmy rzeczywiście szanowali się nawzajem, kochali ludzi „bo tak szybko odchodzą…”, jak pisał ksiądz Jan Twardowski.

Koncerty organizowane przez Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina wraz z jego sannickim Kołem odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca w sali koncertowej pałacu oraz we wszystkie pozostałe niedziele czerwca, lipca i sierpnia w parkowej muszli koncertowej. Jest też jeden koncert w roku szczególny, który ma miejsce w kościele parafialnym. Tym razem był poświęcony poezji księdza Twardowskiego.

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne

im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • slominska.png
  • staniszewska.png
  • rozanski.png
  • balcerzak.png
  • tokarska.png
  • skalska.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok