• NOVABUD2
  • wegiel
  • garstka

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

siadaczka24

 

  • AKmedia.png
  • SoftNet2.png
sobota, 11 sierpnia 2018 12:24

Historia i pamięć

Od kilku dni można w naszym mieście spacerować szlakiem „Wielokulturowego Gostynina”. Stało się tak po prawie dwóch latach od pomysłu, po upływie siedemnastu miesięcy od życzliwego przeznaczenia na ten cel środków przez Radę Miasta i po dziesięciu miesiącach od przekazania Gminie Miasta Gostynina kompletnego projektu graficznego tablic.

 

Tablice składające się na miniszlak, opowiadają historię żyjących tu niegdyś Niemców, Polaków, Rosjan i Żydów. 10 tablic, ustawionych w różnych punktach miasta, ma potencjał, aby edukować i prowokować do głębszego zainteresowania się przeszłością wielowyznaniowego i wielokulturowego Gostynina. Dodatkowa – jedenasta – tablica stanęła też na cmentarzu żydowskim (została sfinansowana ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce pozyskanych przez Gostynińskie Centrum Rozwoju oraz z funduszy prywatnych).

Chcę wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy przyłożyli się do upamiętnienia historii miasta w postaci tablic „Szlaku Wielokulturowego Gostynina”. Dziękuję Pani Magdalenie Sikorskiej za opracowanie graficzne każdej tablicy. Dziękuję Pani Annie Matuszewskiej za pomoc w tłumaczeniu tekstów na język angielski, rosyjski i hebrajski (udział w tym mieli też Rosjanie i Ormianie). Dziękuję Pani Elżbiecie Szubskiej-Bieroń za tłumaczenie na język niemiecki. Dziękuję Pani Annie Ulanowskiej za tłumaczenie na język rosyjski. Dziękuję Panu Przemysławowi Nowogórskiemu za przychylność, wsparcie i pomoc merytoryczną podczas prac nad miniszlakiem i treścią tablic. Dziękuję Pani Barbarze Konarskiej-Pabiniak za konsultacje dotyczące treści tablic. Dziękuję mieszkańcom Gostynina i wielu osobom spoza mojego miasta, którzy reagowali „lajkami” i życzliwymi komentarzami na posty związane z inicjatywą miniszlaku i projektem „Wielokulturowy Gostynin”. Dziękuję wizytującym ostatnio Gostynin osobom z Izraela – potomkom mieszkającym tu niegdyś Żydów – za życzliwe słowa wobec projektu. Dziękuję za każdy rodzaj wsparcia w tym, jak się okazało, niełatwym i mocno absorbującym czasowo przedsięwzięciu.

Oficjalna promocja miniszlaku planowana jest na 20 września. Tego dnia będzie miała też miejsce uroczystość upamiętnienia żydowskiego cmentarza przy ul. Gościnnej. Więcej szczegółów o tych wydarzeniach już wkrótce.

Zapraszam do odkrywania historii wielokulturowego niegdyś Gostynina! Ostatnie dni, za sprawą kilku wizyt gości spoza Polski – potomków mieszkających tu Żydów i Niemców – uzmysłowiły mi, że jest jeszcze wiele ciekawych i nieznanych dotąd kart historii naszego miasta. Historii naznaczonej okrucieństwem wojny, ale też bohaterstwem i szlachetnością jednostek – Polaków, Żydów i Niemców. Ale o tym też przyjdzie czas pisać i mówić…

Piotr Syska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+11 # Wilk 2018-08-12
Nie wszyscy w Polsce mają szacunek do historii i bohaterów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Stanisław Adamski 2018-08-16
Cytuję Wilk:
Nie wszyscy w Polsce mają szacunek do historii i bohaterów

Tak rządzący szanują tych którzy walczyli za Ojczyznę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • W.png
  • zajac.png
  • J.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok