• bsbs
  • kutno1
  • garstka

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

  • SoftNet2.png
  • BANER-PSY-G24.jpg
  • AKmedia.png
wtorek, 18 września 2018 12:31

40 lat minęło [audio]

W poniedziałek (17.09) wieczorem gostyninianie świętowali 40-lecie kościoła NMP Matki Kościoła. Biskup Piotr Libera: Trzymaj Maryjo w swoich dłoniach żywy Kościół i gród gostyniński.

Na uroczystą mszę świętą przybyli m.in. księża pochodzący z Gostynina, burmistrz Paweł Kalinowski, wicestarosta Jan Krzewicki oraz budowniczy naszej świątyni Dionizy Siedlecki. Eucharystii przewodniczył biskup Piotr Libera. W homilii przypomniał historię gostynińskiego kościoła, wspominając głównego budowniczego ks. dziekana Józefa Gerwatowskiego. To ten kapłan usilnie zabiegał o powstanie świątyni, a później z ambony nawoływał mieszkańców Gostynina i okolic do budowy. Biskup podkreślał, że był to okres PRL, gdzie ówczesne władze zwalczały Kościół i utrudniały budowę.  

 

Po mszy świętej przy pomniku Jana Pawła II posadzono dwa pięcioletnie dęby upamiętniające 40-lecie świątyni i 450 rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki. Pierwszy dąb zasadzili: biskup Piotr Libera, ks. dziekan Ryszard Kruszewski, burmistrz Paweł Kalinowski i nadleśniczy Jacek Liziniewicz. Drugi dąb zasadziła młodzież z pomocą księdza dziekana. 

Na koniec każdy mógł skosztować tortu jubileuszowego. W luźnych rozmowach starsi gostyninianie wspominali księdza Józefa Gerwatowskiego.

Kapłana dobrze pamięta obecny na mszy świętej 88-letni Dionizy Siedlecki – jeden z głównych budowniczych świątyni.

- Ksiądz Józef Gerwatowski na dobre wpisał się w historię Gostynina. Był mocno zaangażowany w budowę kościoła. Jego energia i determinacja pozwoliły na wybudowanie pięknego dzieła w okresie PRL. Swoim fiatem 125 p. jeździł wszędzie i załatwiał wiele spraw związanych z budową. Pamiętam jak pojechaliśmy księdza samochodem pod Nowy Targ do górali, którzy wykonywali roboty kamieniarskie, za kierownicą był oczywiście ks. Józef i w pewnym momencie chciałem go zmienić bo widziałem zmęczenie, niestety nie udało się namówić na zmianę. Ksiądz Józef Gerwatowski dużo rzeczy robił sam i trudno było go przekonać w wielu tematach. Miał swoje zdanie i czasami o kompromis było trudno. Jako prowadzący budowę z zadania wywiązywał się wzorowo. 

W poniedziałek 24 września na zamku odbędzie się promocja książki "Kościół p.w. NMP Matki Kościoła w Gostyninie"autorstwa Jolanty Bigus. Początek spotkania o godz. 17.00.

and.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • bielinska.png
  • wroblewska.png
  • SGajewski.jpg
  • lewandowski.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok