• bsbs
  • garstka
  • kutno1

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

  • AKmedia.png
  • BANER-PSY-G24.jpg
  • SoftNet2.png
środa, 19 czerwca 2019 10:45

Pokora, dobroć, troska… - czternaste rocznicowe wspomnienie o dr. Filipie Adwencie w Niepokalanowie

Bądźmy wymagający wobec siebie, a litościwi wobec innych” – te i inne ponadczasowe słowa dra Filipa Adwenta, tragicznie zmarłego europosła 26 czerwca 2005 roku wskutek wypadku w niejasnych okolicznościach, mogliśmy usłyszeć w sobotę 15 czerwca 2019 roku w Niepokalanowie w ramach jednodniowych uroczystości, które zgromadziły przyjaciół w liczbie około 200 osób, licznie przybyłych z całej Polski.

Głównymi organizatorami byli: poseł Maciej Małecki oraz Instytut Filipa Adwenta, na czele z wdową po europośle dr Alicją Adwent, a także Paweł Stobnicki niestrudzony pomysłodawca i orędownik corocznych spotkań w Niepokalanowie.

Po raz pierwszy Filip Adwent niejako przemówił podczas Mszy św. w bazylice, z pięknie przygotowaną oprawą liturgiczną, od której to Mszy św. rozpoczęto dzień poświęcony niezłomnej postaci lekarza, europosła, człowieka. Wobec jak zawsze gościnnych ojców i braci z Klasztoru niepokalanowskiego na czele z o. gwardianem Grzegorzem Maria Szymanikiem, w ciekawy sposób przeprowadził w ramach homilii opat z klasztoru cysterskiego w Jędrzejowie o. Rafał Adam Ścibiorowski wymowny literacki dialog z Filipem Adwentem o jego życiu: od czasów dzieciństwa, młodości, poprzez pracę zawodową, społeczną, charytatywną i polityczną, z podkreśleniem wątków patriotycznych i umiłowania własnej rodziny i Polski, którą odkrył sam w sobie.

Drugi głos wybrzmiał w kolejnej części spotkania w sali św. Bonawentury, gdzie rodzina aktorów Dominika i Michał Chorosińscy użyczyli swych wspaniałych głosów do przeczytania fragmentów „Pamiętników” dr Filipa Adwenta. Oprócz troski o losy Polski, Europy i własnej rodziny można było usłyszeć myśli świadczące o skromności i zarazem wielkości tragicznie zmarłego europosła: „Słowa mogą być ostrzejsze od brzytwy (…) postanawiam odtąd nigdy nie mówić źle o innych ludziach”. Filip Adwent nade wszystko był człowiekiem ogromnej wiary i zawierzenia Bogu, z którego czerpał siły do pracy i moc do głoszenia nierzadko niewygodnej prawdy. Ponadprzeciętnie widział narastające zło i wyrafinowaną walkę z wartościami, odczuwał zagrożenia, które kryły się pod pozorem odrabiania zapóźnienia cywilizacyjnego, przewidywał atak na rodzinę i kościół w Polsce, które szybciej niż wydawać by się mogło brutalnie wdarły się z zachodu wraz z - niestety - ideą unii europejskiej. Ponieważ biegle znał kilka języków (francuski, angielski, niemiecki, polski, rosyjski), mógł być zagrożeniem dla tych, którzy byli i są zainteresowani degradacją człowieka, degradacją silnych państw narodowych.

- „Dzisiaj stoimy przed dramatycznym wyborem Unii ojców założycieli EWG, którzy byli chrześcijanami, ludźmi wierzącymi, a Unią Timermansa” – podkreślił w swym wystąpieniu poseł Maciej Małecki, do niedawna kandydat do Parlamentu Europejskiego, na którego zgłosowało niespełna 30 tys. osób na Mazowszu.

- „Dzisiaj znów próbuje się przytaczać tzw. badania Alfreda Kinsey’a, który w latach 40.i 50. molestował seksualnie dzieci już w wieku pięciu miesięcy, gromadząc dane na temat dziecięcego "orgazmu" – powiedziała Dominika Chorosińska, która jest jednocześnie radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego. – Po podpisaniu przez Rafała Trzaskowskiego deklaracji LGBT+ dla Warszawy, tuż po jego wyborze na prezydenta stolicy Polski, postanowiłam – choć nie jestem politykiem - publicznie bronić wartości, bronić własnych dzieci, których mam pięcioro.”

Dr Alicja Adwent zaś obszernie przypomniała, że jej mąż przestrzegał Polskę przed Unią Europejską. Jest autorem wielu artykułów na temat zagrożeń, jakie dla Polski stanowi Unia Europejska. W swoich książkach: "Unia Europejska jest zgubą dla Polski", "Wyprzedaż polskiej ziemi" wyraził swoje uzasadnione obawy i niepokoje. Mec. Adam Woźniak odczytał list od ks. prałata Józefa Romana Maja, skierowany do dr Alicji Adwent i uczestników spotkania.

I to był trzeci istotny głos śp. Dr Filipa Adwenta, wypowiedziany w wystąpieniach przez zacytowane osoby oraz świadectwach, jak np. świadectwo s. Adrii Hadas – boromeuszki z Żor na Śląsku, która od lat osiemdziesiątych XX wieku była zaprzyjaźniona z rodzicami Filipa Adwenta.

Niewątpliwie śp. Filip Adwent był prorokiem naszych czasów. Wyrażał uzasadnione obawy przed zagrożeniami, od których chciał uchronić Polskę za wszelką cenę, za cenę najwyższą… One niestety wdarły się w naszą rzeczywistość szybciej, niż to się komukolwiek wówczas mogło wydawać.

W uroczystości upamiętnienia osoby Filipa Adwenta wziął także udział jego syn Aleksy, ks. Mariusz Iliaszewicz – brat żony Filipa Adwenta, przedstawiciele samorządowców wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, Bożena i Lesław Melech z Radziejowic, którzy z przyjaciółmi podarowali zdjęcie-portret dr Filipa Adwenta, bractwo różańcowe przy Katedrze łowickiej (w strojach księżackich), kapłani, siostry zakonne, na czele z matką Anucjatą Zdunek przełożoną generalną sióstr Benedyktynek Samarytanek i s. Stellą Drużdżel.

Przerywniki muzyczne prowadził Tomasz Czapliński.

- „To było jedno z najbardziej udanych i owocnych cyklicznych spotkań w Niepokalanowie, poświęconych pamięci śp. Filipa Adwenta” - zgodnie podkreślało wielu spośród uczestników.

Filip Adwent urodził się w 1955 roku w Strasburgu we Francji, w rodzinie polskich emigrantów. Jego matka urodzona już we Francji, była pracownikiem Rady Europy. Ojciec znalazł się we Francji w 1939 roku, gdzie trafił z Wojskiem Polskim.

Filip Adwent jest absolwentem Akademii Medycznej w Strasburgu. Od czasu stanu wojennego działał na rzecz pomocy Polsce i Polakom, za tę działalność odznaczony został w 1995 roku przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. W 1996 roku postanowił na stałe zamieszkać w Polsce.

Jacek Piekarski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • bielinska.png
  • wroblewska.png
  • SGajewski.jpg
  • lewandowski.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok