• baner do internetu 1000 x 300
  • spac
  • garstka
  • NOVABUD2

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

JZ

poniedziałek, 01 lipca 2019 13:30

Manewry pożarnicze Gostynin 2019

W ubiegłym tygodniu, w czwartek 27 czerwca, odbyły się ćwiczenia manewrowe sił i środków Kompanii powodziowej "Płońsk" oraz sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu naszego powiatu pk. "Gostynin 2019" na terenie zbiornika wodnego "Gaśno".

Wyżej wymieniona kompania wchodzi w skład sił i środków Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego – Mazowieckiej Brygady Odwodowej.

Organizacja ćwiczeń przebiegała dwuetapowo. Pierwszy etap ćwiczeń obejmował zagadnienia teoretyczne polegające na przedstawieniu prezentacji multimedialnej w zakresie budowy wałów przeciwpowodziowych, obronie obwałowań i sposobach ich umacniania oraz prowadzenia skutecznych działań ratowniczych podczas powodzi na przykładzie materiałów źródłowych z powodzi z 2010 roku. Prezentacji tej dokonał pan Andrzej Glinka – emerytowany pracownik Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń wodnych w Warszawie.

Następnie przybyłe siły i środki z siedmiu powiatów naszego województwa w liczbie 13 pojazdów oraz 3 łodzie, przemieściły się do miejscowości Gaśno, gdzie realizowany był kolejny etap ćwiczeń praktycznych.

Jedno z założeń do ćwiczeń praktycznych zakładało, że na wysepkach odciętych od lądu, przebywają uwięzieni ludzie, których przy użyciu łodzi motorowych i udzieleniu im pierwszej pomocy medycznej przez ratowników z PSP zostają przetransportowani na suchy ląd, a następnie przekazani zostaną zespołowi PRM. Założenie drugie zakładało, że przy użyciu pomp o dużej wydajności, nastąpi wypompowywanie wody z zalanych obiektów.

Podsumowania ćwiczeń dokonano przed pomnikiem Powstańców Styczniowych będącym miejscem bitwy oraz mogiły 49 powstańców z 1863 roku. Z historią tego miejsca uczestników ćwiczeń zapoznał pan Jacek Liziniewicz. Na zakończenie ćwiczeń złożono wiązankę okolicznościową oddając hołd poległym powstańcom.

Obserwatorem ćwiczeń był st. bryg. Roman Kossobudzki Komendant Powiatowy PSP w Gostyninie, mjr. Ireneusz Fudała z-ca Dowódcy 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Płocku, Jacek Liziniewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin oraz Jacek Nowicki z Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gostyninie .

Opracowano: KP PSP Gostynin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • rozanski.png
  • browarska.png
  • tokarska.png
  • skalska.png
  • 20200715_102735.jpg
  • JZiolkowska.jpg
  • slominska.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok