• garstka
  • wegiel
  • kutno1

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

  • SoftNet2.png
  • AKmedia.png
wtorek, 01 października 2019 18:11

O bezpieczeństwie z seniorkami w Pacynie

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Starszych gostynińscy policjanci uczestniczyli w spotkaniu z seniorkami w Pacynie. Głównym tematem spotkania były oszustwa metodą „na wnuczka i policjanta”, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacja „Moja Komenda” oraz bezpieczeństwo podczas zakupów w internecie.

1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Przy tej okazji wczoraj (30.09), na zaproszenie p. Iwony Szczęsnej z Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa „FENIKS” z Płocka, gostynińscy policjanci spotkali się z seniorkami w Urzędzie Gminy w Pacynie. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze aspekty związane z zachowaniem czujności oraz rozwagi starszych osób. Szczegółowo omówiono oszustwa metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta”, na które narażone są głównie osoby starsze i samotne. Mundurowi wyjaśnili w jaki sposób rozpoznać oraz reagować w momencie, gdy skontaktuje się z nami osoba usiłująca ich oszukać jedną z tych metod. W trakcie spotkania poruszono również temat bezpieczeństwa zakupów w internecie tj. na co zwracać uwagę, aby nie dać się naciągnąć nieuczciwym sprzedawcom. Na zakończenie omówiono również zagadnienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”.

Również wczoraj 70-letnia seniorka nie dała oszukać się fałszywemu Oficerowi CBŚP. Oszust telefonicznie nalegał, aby kobieta wykonała przelew bankowy, ponieważ jej konto miało być zagrożone atakiem hakerów. Czujna seniorka udała się do banku, gdzie pracownice od razu zaalarmowały prawdziwych mundurowych. Dzięki temu seniorka nie straciła pieniędzy.

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji czy innych służb NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy za pomocą przelewów bankowych.
Zwracamy się również z apelem do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy np. za spowodowanie wypadku.


Autor: podkom. Dorota Słomkowska
KPP w Gostyninie

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • MCiesielski.jpg
  • JMachala.jpg
  • AMatecki.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok