• garstka
  • wegiel
  • NOVABUD2

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

zostanwdomu

 

 

Trebacz

 

 

siadaczka24

 

  • AKmedia.png
  • SoftNet2.png
poniedziałek, 24 lutego 2020 22:00

Mazowieccy Terytorialsi przysięgali w Sierpcu. Jacek Kokosiński z Lucienia wyróżniony

W niedzielę, 23 lutego o godz. 12.00 na stadionie miejskim w Sierpcu ponad 100 żołnierzy - ochotników 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Gostynin reprezentowali: Jacek Kokosiński, Damian Żakieta oraz Krystyna Zdrojewska.

Był to ostatni, najważniejszy moment szkolenia podstawowego. Podczas przysięgi po raz pierwszy w historii brygady, promowani zostali na pierwszy stopień podoficerski, kadeci kursu podoficerskiego SONDA.

Żołnierze 65 batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej w niedzielę, 23 lutego na stadionie miejskim w Sierpcu. – Składając przysięgę wojskową stajecie się dziś częścią społeczności żołnierskiej. Wchodzicie w skład Wojsk Obrony Terytorialnej, którą są formacją wyjątkową. Jako żołnierze stąd – tu urodzeni, tu mieszkający – doskonale znacie specyfikę tego regionu, swoje środowisko i miejsce służby. To Wasz wielki atut. Waszą misją jest obrona i wspieranie tutejszej społeczności. To oznacza, że w każdej sytuacji kryzysowej, która może nawiedzić Wasz region, będziecie chronić zdrowie i życie ludzkie, współdziałając z lokalną administracją i innymi służbami (…) – napisał w liście do przysięgających  minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. List odczytał dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Przemysław Owczarek.

Do swoich nowych żołnierzy zaapelował dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT płk Owczarek – () Dziś Wy jako żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze brygady noszącej imię rotmistrza Pileckiego będziecie wypowiadać słowa roty żołnierskiej przysięgi - przysięgi na wierność Rzeczypospolitej Polskiej. Obyście nigdy nie musieli wypełniać jej słów w warunkach wojny.  Chciałbym, aby jego słowa były dla Was drogowskazem na czas służby, jak również towarzyszyły Wam w życiu codziennym. Kochajcie ojczystą ziemię. „Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu”. Wyrośnijcie na ludzi Honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – powiedział dowódca Brygady.

List do przysięgających wystosował także Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Adam Bielan.  W jego imieniu odczytał go radny sejmiku województwa mazowieckiego Pan Artur Czapliński: (…) Dzisiejsza przysięga wojskowa to jest Wasze wielkie święto. To jest powód do dumy, wzruszenia i radości. Ale przysięga wojskowa to również wielki obowiązek i powinność, które dziś przyjęliście na siebie na zawsze. Obowiązek wobec Ojczyzny, Narodu i Boga. Obowiązek, aby chronić i walczyć za te wartości dumnie i mężnie. Zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny (…).

Wśród żołnierzy - ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli Terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Znaleźli się m.in.: uczniowie i studenci, prawnicy, mechanicy - inżynierowie, informatyk, pielęgniarki, asystent spedytora kolejowego, fizjoterapeuta, ratownik medyczny oraz nauczyciel.

Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, nowo wcieleni Terytorialsi podawali różne przyczyny. Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach Terytorialsów jako inwestycję w  rozwój osobisty. Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zwrócił się również do przyszłych podoficerów: „Po raz pierwszy w historii brygady, jesteście żołnierzami, którzy zostali promowani na pierwszy stopień podoficerski z kursu SONDA. Pokazaliście, że Terytorialna Służba Wojskowa to możliwość rozwoju, zdobywania nowych kompetencji i umiejętności. Dziś, wraz ze stopniem kaprala, przyjmiecie na siebie odpowiedzialność - będziecie dowodzić innymi. Życzę Wam wytrwałości”.

Przygoda z mundurem dla żołnierzy - ochotników, rozpoczęła się 8 lutego, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie 65 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane dziś, stanowiły finał ich wstępnego szkolenia. Pozwoliło im to stać się żołnierzami Wojska Polskiego.

Szeregowy Dariusz Lech, który występując w imieniu nowo zaprzysiężonych powiedział: – Dziś mamy zaszczyt złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzami Obrony Terytorialnej. W roku, w którym obchodzimy 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej, rocznicę jednej z najważniejszych bitw w dziejach ludzkości, słowa roty przysięgi są dla nas niezwykłym powodem do dumy. „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić”- przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa nas jako na żołnierzach Wojska Polskiego - podkreślał szer. Lech.

Przysięgający dziś Terytorialsi zasilą szeregi 65 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Pomiechówku. W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza, którzy zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.

Wszyscy bohaterowie dzisiejszej uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.


6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi pułkownik Przemysław Owczarek. Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi pułkownik Przemysław Owczarek. Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Oficer Prasowy ppor. Jolanta Maciaszek

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego


Jacek Kokosiński z Lucienia jako jeden z niewielu został wyróżnionym żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zapytaliśmy, co skłoniło go do wstąpienia do WOT.

- Od zawsze fascynowały mnie służby mundurowe. Już jako nastolatek wybrałem liceum o profilu wojsko-sportowym. Od najmłodszych lat lubię nieść pomoc potrzebującym. Od 16 lat czynnie działam w OSP Lucień jako Strażak Ochotnik. Wojsko Obrony Terytorialnej to połączenie dwóch moich pasji - niesienia pomocy oraz służby mundurowej. Połączenie tego pozwoliło mi na spełnienie marzenia do założenia munduru już nie jako uczeń ale jako żołnierz i noszenia z dumą flagi. Służba w 6MBOT daje mi poczucie spełnienia się jako mężczyzna, głowa rodziny ale przede wszystkim jako człowiek, który jest zawsze gotowy i zawsze blisko - takie bowiem motto ma nasza formacja WOT - powiedział portalowi gostynin24 Jacek Kokosiński.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

-2 # Pacjent 2020-02-25
Lewakom gul fika,nie dziwię się. Przyjdę na rehabilitację to osobiście pogratuluje.Minusami proszę się nie przejmować,to puch marny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Anna 2020-02-25
Piękna polska rodzina.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • marciniak.png
  • brzezinski.png
  • michalska.png
  • AMalas.jpg
  • wrobel.png
  • JJagielska.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok