G24

 • smyk

   

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
poniedziałek, 15 lutego 2021 23:30

Licealiści z Płocka szkolą się w oddziałach przygotowania wojskowego

W poniedziałek podpisane zostało porozumienie pomiędzy I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku a 6. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej w Radomiu.

Porozumienie dotyczy szkolenia w Oddziałach Przygotowania Wojskowego. Szkoła jest jedyną placówką w powiecie, która otrzymała zezwolenie od Ministra Obrony Narodowej na utworzenie OPW. Oddziały Przygotowania Wojskowego są nowym rodzajem oddziału w kształceniu ponadpodstawowym, których tworzenie umożliwiła nowelizacja ustawy Prawo oświatowe. W OPW realizowane jest kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową, a program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego stanowi dodatkowe zajęcia edukacyjne. Nad realizacją programu przygotowania wojskowego, nadzór pedagogiczny sprawuje Biuro od Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. 6MBOT jest jednostką patronacką, która realizuje zajęcia praktyczne oraz część zajęć teoretycznych w ramach programu OPW.

Szkoła w Płocku uczestniczy również w programie MON dla Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, gdzie ściśle współpracuje z 6MBOT w Radomiu oraz 64 Batalionem Lekkiej Piechoty w Płocku.  

W uroczystości, która odbyła się 15.02.2021 r. w I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy przy ul. Kilińskiego 12A w Płocku, wziął udział Dowódca 6MBOT w Radomiu płk Witold Bubak oraz dyrektor Szkoły ppłk rez. Jarosław Chrobot. Podczas spotkania zaprezentowane zostanie nowe umundurowanie dla uczniów, zgodne z wymaganiami technicznymi zatwierdzonymi przez resort Obrony Narodowej.

Współpraca pomiędzy naszą jednostką a szkołą trwa już od 2018 roku – powiedział płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Radomiu. – Od kiedy w Płocku pojawił się 64 Batalion Lekkiej Piechoty nasi instruktorzy pomagają przygotować uczniów do służby, pokazują im sprzęt, uczą podstawowych nawyków i to dalej będzie kontynuowane. Dzisiejsze porozumienie tylko formalizuje współpracę, która trwa już od wielu lat – dodał.

 W oddziałach przygotowania wojskowego duży nacisk kładziemy na szkolenie praktyczne – mówi ppłk rez. Jarosław Chrobot, dyrektor I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku. – Jednostką, z którą współpracujemy na co dzień jest 64 Batalion Lekkiej Piechoty w Płocku. Chcemy, aby uczniowie mogli zapoznać się z najnowszym sprzętem podczas szkoleń poligonowych.

O tym jak wygląda szkolenie z uczniami opowiadał por. Grzegorz Kozoświst, dowódca kompanii w 64. Batalionie Lekkiej Piechoty w Płocku. – Zasadniczym kierunkiem w szkoleniu jest doskonalenie zdobytych umiejętności, między innymi pokonywanie terenu różnymi sposobami, podstawowe elementy posługiwania się uzbrojeniem i zapoznanie się ze sprzętem będącym na wyposażeniu naszej jednostki.

Mundurowe licea ogólnokształcące CN-B Feniks to elita wśród szkół tego typu w Polsce. Oddziały tej szkoły z powodzeniem funkcjonują w Białymstoku, Ciechanowie, Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Pułtusku i Radomiu. W trakcie nauki uczniowie zdobywają niezbędną wiedzę oraz umiejętności praktyczne przydatne w przyszłej służbie w różnych formacjach mundurowych. W pięciu oddziałach szkoły w Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku i Pułtusku zostały uruchomione oddziały przygotowania wojskowego.

kom. w st. spocz. mgr Mariusz Gierula
Szef Zespołu ds. rozwoju
Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks s.c.

fot.
kpr. Cezary Okraszewski
Podoficer Sekcji Współpracy Cywilno - Wojskowej (S-9)
64 batalion lekkiej piechoty w Płocku

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

-4 # Andrev 2021-02-18
Największą "zasługą" dyrektora Matyszewskiego jest rozwalenie PUL - szkoły której poziom nauczania poleciał na łeb, na szyję a zdawalność matur była mierna nawet na poziomie podstawowym. Dlatego to właśnie młodzież przestała wybierać tę szkołę. Pseudopatriotyczne imprezy nie zastąpią rzetelnego nauczania. Odejście tego pana ze stanowiska dyrektora SP3 było najlepszym co mogło spotkać tę szkołe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # zyga 2021-02-16
Szkoła mogła mieć swoje klasy w Gostyninie, wtedy młodzi ludzie mieliby szkołę dającą szanse nie tylko na zdobycie dobrze płatnego zawodu, ale i patriotyczne wychowanie chociażby poprzez udział w patriotycznych uroczystościach. Władze jednak zlekceważyły ten ważny dla młodych ludzi etap życia .Nie wystarczy stroić się w patriotyczne piórka - młodzież trzeba uczyć historii i szacunku dla Ojczyzny wtedy chuligańskie wybryki i wulgarne napisy nie będą imponować. Dużą rolę mają na tym polu nauczyciele, a jak pokazuje praktyka i zdjęcia na portalach społecznościowych wielu z nich nie tylko lekceważy ten temat, ale przymyka oko na łobuzerię.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # zzz 2021-02-16
Były dyrektor SP3 - dr A. Matyszewski dążył do wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży tej szkoły. Niestety niektórym nauczycielom to się nie podobało. Mamy, co mamy. Niestety, dopóki osoby związane z idg będą miały władze również w gronie Rady Rodziców, nie będzie normalności. Jaki przywódca, takie ugrupowanie - dużo szumu, hałasu, zamętu o byle g#, ale żadnych konkretnych działań. Tylko bicie piany i pseudo marsze, w których dominuje kadra z SP3 z dyrekcją na czele.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Belferka 2021-02-17
Wysiłki dyr. A. Matyszewskiego na rzecz patriotycznego wychowania nie podobały się całemu lokalnemu lewactwu. Nie tylko wielu nauczycielom, ale i komunistycznej skamielinie z czasów Śniecikowskiego w urzędzie miasta. To smutne, co się u nas wyrabia, jak tylko pojawi się ktoś z otwartą głową i choć trochę „biało-czerwonym” sercem to go zniszczą momentalnie. Może należałoby napocząć jakąś dyskusję ponad podziałami o naprawie Rzeczypospolitej gostynińskiej?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # fakt 2021-02-17
Brawo za to co napisałeś,prawdę lewaki minusują,ale to tylko utwierdza,że masz raję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # kola 2021-02-17
trafne uwagi na temat sp3- kolejna szkoła partyjna w tej nieszczęsnej mieścinie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # rodzic 2021-02-17
Oj co wy tu wypisujecie! ta szkoła i dyrektorki są bardzo cenione przez burmistrza. Nuieraz widzialem go z kwiatami dla tych pań.A on chyba nie popiera lewactwa, co? to jaka to szkoła partyjna?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # też rodzic 2021-02-17
Nwet nie chce mi się tego zachwania tłumaczyć,wątpię,że zrozumiesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • HChybicki.jpg
 • HKomosinska.jpg
 • AGbel.jpg
 • IMG_20230321_165917.jpg
 • marciniak.jpg
 • kaminski.jpg
 • IMG_20230321_165951.jpg
 • IMG_20230321_093200.jpg
 • markiewicz.jpg
 • DWeclewska.jpg
 • IMG_20230321_093108.jpg
 • RFortuniak.jpg
 • JWantuchowicz.jpg
 • szalwinska.jpg
 • TTomasik.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE