G24

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
czwartek, 01 września 2022 18:13

Szczawin Kościelny otrzymał 5 mln zł na budowę przedszkola

"W życiu są noce i dnie, ale są i niedziele, te jednak zdarzają się rzadziej niż w kalendarzu" - tymi słowami zaczerpniętymi z powieści Marii Dąbrowskiej rozpoczął akademię inaugurującą rok szkolny 2022/23 w Zespole Placówek Oświatowych im. gen. J. Hallera w Szczawinie Kościelnym jego dyrektor Marian Żuchniewicz.

Słowa te podkreślały wagę wydarzenia, jaką było przekazanie przez obecnego na uroczystości wiceministra aktywów państwowych, posła na Sejm RP Macieja Małeckiego, Wójt Gminy Barabarze Stępniak, dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatwowych Marianowi Żuchniewiczowi i Przewodniczącemu Rady Rodziców Norbertowi Finke, promesy na kwotę 5 milionów złotych z przeznaczeniem na rozbudowę Zespołu o segment dla Samorządowego Przedszkola.

 

Minister Maciej Małecki w swoim wystąpieniu podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo dużą wagę przywiązuje do zrównoważonego rozwoju wszystkich regionów i środowisk, by w ten sposób jak najszybciej zlikwidować zapóźnienia rozwojowe Polski. Wyrazem tego jest także to wsparcie w ramach Polskiego Ładu, które dziś otrzymała gmina Szczawin Kościelny jako m. in. wynik wieloletniej współpracy z dyrektorem szkoły i kompetentnie przygotowanego wniosku przez gminę. Jako jedną z przyczyn dysproporcji rozwojowych Polski w stosunku do krajów Europy Zachodniej wskazał m.in. ogrom zniszczeń materialnych i demograficznych, których doznała Rzeczpospolita w wyniku II wojny światowej. Skala tego wsparcia jest możliwa dzięki konsekwentnej polityce fiskalnej rządu, uszczelniającej wpływy budżetowe i sprawiedliwe zgodne z potrzebami kierowanie pieniędzy na najważniejsze potrzeby społeczne, infrastrukturalne, edukacyjne. Podkreślił, że rząd, którego jest członkiem, będzie nadal budował silne państwo siłą jego gospodarki i kondycją intelektualną i ekonomiczną społeczeństwa. Na zakończenie słowa serdecznych życzeń pan minister skierował do wszystkich członków społeczności szkolnej.

 

Wójt Gminy Barbara Stępniak dziękując za przekazane wsparcie stwierdziła, że bez tych środków oraz innych otrzymywanych z różnych programów rządowych nie byłaby możliwa ani ta inwestycja ani realizowanie innych projektów. Budżet małych gmin pozwala tylko na pokrycie bieżących wydatków związanych z funkcjonowaniem gminy. Zwracając się do nauczycieli podziękowała za zaangażowaną pracę na rzecz nauczania i wychowania, złożyła życzenia zdrowia i satysfakcji, uczniom radości z nauki, trwałych przyjaźni, które w szkole się zawiążą.

 

Słowa podziękowania panu ministrowi za życzliwe wspieranie potrzeb środowiska złożył Przewodniczący Rady Rodziców Norbert Finke, zwracając się do uczniów wyraził nadzieję, że będzie to kolejny rok sukcesów.

 

Na zakończenie inauguracji roku szkolnego uczniowie, nauczyciele i licznie obecni rodzice obejrzeli program słowno-muzyczny nawiązujący do rozpoczęcia roku szkolnego a w drugiej części do przypadającej 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Program przedstawili uczniowie z klas V-VIII pod kierunkiem Urszuli Ciechomskiej i Jacka Ciesielskiego.

 

O godz. 12.00 pod pomnikiem ofiar II wojny światowej odbył się uroczysty capstrzyk z udziałem pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych z Suserza i Szczawina Kościelnego, szkół – im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie i Marii Kownackiej w Trębkach, młodzieży szkolnej, harcerzy, radnych i mieszkańców zakończony apelem poległych, modlitwą o pokój poprowadzoną przez ks. Dariusza Szeląga – proboszcza parafii Suserz i złożeniem kwiatów.

akm.

 

DSC01090

 

DSC01098

 

DSC01099

 

DSC01103DSC01105

 

DSC01108

 

DSC01109

 

DSC01113

 

DSC01115

 

DSC01117

 

DSC01118

 

DSC01119

 

DSC01120

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • CWisniewski.jpg
 • nowakowski.jpg
 • szwarc.jpg
 • JTomczak.jpg
 • kowalska.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE