G24

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
sobota, 22 października 2022 13:40

Diecezja płocka ma nowego biskupa

Biskup Szymon Stułkowski Biskup Szymon Stułkowski

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego, nowym biskupem płockim – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskup Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy.

 

Słowo Ks. Biskupa Wiesława Śmigla, administratora apostolskiego diecezji płockiej:

Nasze modlitwy zostały wysłuchane i papież Franciszek mianował biskupem płockim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za tę decyzję i nowego pasterza! Cieszymy się, że nominacja ma miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II.

 

W dniu kanonicznego przejęcia diecezji przez biskupa Szymona wygasa misja administratora apostolskiego, którą spełniałem w duchu służby Kościołowi oraz w poczuciu szacunku dla diecezji płockiej. Wyrażam wdzięczność wszystkim duchownym, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w sprawy diecezji.

 

Bardzo proszę o serdeczne przyjęcie biskupa Szymona Stułkowskiego! Nowy biskup płocki to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup, specjalista z zakresu teologii pastoralnej i dobry człowiek. Przez wiele lat posługiwał w duszpasterstwie w Polsce i Austrii, pracował również na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz był rektorem Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Jego dewiza biskupia brzmi: Vos autem dixi amicos (Nazwałem was przyjaciółmi) – są to słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana (15,15). W archidiecezji poznańskiej pełnił urząd wikariusza generalnego, a w ramach Konferencji Episkopatu Polski jest wiceprzewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, członkiem Komisji Duszpasterstwa i Komisji ds. Misji.

 

Zapraszam do wspólnej modlitwy za nowego biskupa i diecezję. Biskupowi Szymonowi gratuluję i życzę błogosławieństwa Bożego w posłudze. Zapewniam o życzliwości oraz gotowości do współpracy!

 

Toruń-Płock, 22 października 2022 r.
We wspomnienie św. Jana Pawła II

 

Z modlitwą i błogosławieństwem
† Wiesław Śmigiel

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • CWisniewski.jpg
 • kowalska.jpg
 • JTomczak.jpg
 • szwarc.jpg
 • nowakowski.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE