G24

 • smyk

   

 • rowery
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
 • softnet
   
czwartek, 12 stycznia 2023 12:04

Czyste powietrze w województwie mazowieckim. Zapewnij sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo cieplne

Wysoka inflacja, trudna sytuacja geopolityczna, a także wysokie zanieczyszczenie wpływa powstawaniu niepewności i obaw. Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” jest odpowiedzią na wzrost cen energii w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Od 3 stycznia można uzyskać dofinansowanie nawet do 136 200 zł na tzw. głęboką, czyli kompleksową termomodernizację.

W obecnych czasach, kiedy ceny rosną, a jakość powietrza wymaga poprawy, szczególnie powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo. W województwie mazowieckim np. w roku 2021 roku po raz pierwszy w historii wystąpiło przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla dwutlenku siarki. Jest to szczególnie niebezpieczny gaz, którego długoterminowe oddziaływanie może mieć poważne konsekwencje dla ludzkiego organizmu – może powodować podrażnienie górnych dróg oddechowych i przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych oskrzeli, płuc czy rozedmy płuc. Szczególnie wrażliwi na niego są astmatycy. Dlatego tak ważne jest aby zmniejszyć ilość/wielkość źródeł emisji i równocześnie zapewnić bezpieczeństwo cieplne naszego domu – mówi Robert Cichowicz z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej – Jeżeli ocieplimy budynek i wymienimy np. tzw. „kopciucha” na efektywne źródło ciepła, to będziemy zużywać mniej paliwa i jednocześnie wpłynie to na poprawę jakości powietrza. Termomodernizacja przekłada się również na grubość naszego portfela, ponieważ docelowo będziemy płacić mniej za potrzebne ciepło.

Beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na szereg rozwiązań służących dociepleniu budynku i wymianie źródła ciepła wraz z np. modernizacją co i cwu, montażem wentylacji z rekuperacją oraz zamontowaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy wnioskodawca zdecyduje się na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku, będzie mógł uzyskać dofinansowanie najwyższe z przysługującego mu z oferty programu „Czyste Powietrze”.

Zadbaj o siebie i swoją rodzinę – zostań Lokalnym Eko Liderem

Dofinansowania w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc przy pisaniu wniosków i uzyskaniu pieniędzy można uzyskać w Fundacji Zwalcz Nudę, która prowadzi projekt „Nasze Czyste Powietrze”. Nasze Czyste Powietrze to kampania w województwach mazowieckim i łódzkim, która ma na celu promocję programu

Czyste Powietrze i wsparcie mieszkańców obszarów miejsko-wiejskich i wiejskich w modernizacji budynków mieszkalnych. Fundacja w województwie mazowieckim szuka właśnie Lokalnych Eko Liderów i Liderek, którzy zaangażują się w zmiany w swoim regionie i pomogą realizować projekt Fundacji Zwalcz Nudę.

Lokalny Eko Lider, czyli lider zmian

Zmieniasz swoją okolicę na lepszą, zyskujesz doświadczenie w organizacji wydarzeń społecznych, poznajesz wspaniałych przyjaciół, dla których ważne są te same rzeczy, bierzesz udział w szkoleniu w Warszawie, na koniec projektu otrzymujesz nagrodę – to wszystko możesz zyskać, zostając Lokalnym Eko Liderem w projekcie „Nasze Czyste Powietrze”. Fundacja Zwalcz Nudę szuka osób aktywnych, dla których ważna jest ekologia i działanie w regionie. Osób, które pragną mieć wpływ na zdrowie swojego otoczenia oraz mają odwagę do wprowadzania zmian, a także chcą zachęcić swoich sąsiadów do termomodernizacji, dzięki czemu zyskają bezpieczeństwo cieplne.

Ważna jest dla Ciebie ekologia i działanie w regionie? Pragniesz mieć wpływ na zdrowie swojego otoczenia? Masz odwagę do wprowadzania zmian? Szukamy właśnie Ciebie! – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę. – Wspólnie – Fundacja Zwalcz Nudę i Lokalni Eko Liderzy – będziemy działać, żeby zmieniać świat, bo aby zmienić świat, trzeba zacząć od swojego podwórka.

Kim jest LEL?

 • Aktywnie działa społecznie, udziela się w życiu swojej lokalnej społeczności.
 • Reprezentuje ekologiczną postawę.
 • Pragnie mieć rzeczywisty wpływ na zdrowie i jakość życia w swojej miejscowości.
 • Chce poszerzyć swoją wiedzę na temat problemu zanieczyszczeń powietrza i metod jego zwalczania.
 • Chce zachęcić swoich sąsiadów do termomodernizacji.
 • Chce rozpocząć przygodę jako ambasador eko zmian pod skrzydłami Fundacji Zwalcz Nudę.
 • Pragnie poznać aktywistów z innych miejscowości z podobnymi zamiłowaniami do środowiska na szkoleniu wyjazdowym w Warszawie.

Fundacja Zwalcz Nudę szuka osób w województwie mazowieckim, które z fundacją:

 • pomogą zorganizować miejsce na piknik edukacyjny w swoim regionie;
 • pomogą zorganizować miejsce na warsztaty dotyczące programu „Czyste Powietrze”;
 • pomogą w lokalnej promocji pikniku i warsztatów;
 • pomogą mieszkańcom w podejmowaniu eko decyzji i zachęcą do skorzystania z dofinansowania programu „Czyste Powietrze”, m. in. poprzez polecanie im bezpłatnych konsultacji z ekspertami zatrudnionymi przez Fundację w ramach projektu “Nasze Czyste Powietrze”.

Więcej informacji o projekcie i lokalnych eko liderach tutaj: www.zwalcznude.pl/nasze-czyste-powietrze/

Pierwsze wydarzenia w ramach projektu odbędą się wiosną/latem 2023 roku, a szkolenia dla lokalnych eko liderów rozpoczną się na początku przyszłego.

Zgłoszenia dla lokalnych eko liderów: www.zwalcznude.pl/zostan_lokalnym_eko_liderem/

Więcej informacji o programie „Czyste Powietrze”: www.czystepowietrze.gov.pl/

Więcej o projekcie „Nasze Czyste Powietrze”: www.zwalcznude.pl/nasze-czyste-powietrze/

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Zwalcz Nudę.

 

Aleksandra Stronkowska

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • susanne.png
 • doral.png
 • kozlowska.png
 • zaborowski.png
 • skonieczna.png
 • taube.png

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE