• baner do internetu 1000 x 300
  • garstka
  • spac
  • NOVABUD2

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

JZ

sobota, 19 października 2019 18:12

Po wyborach bez zmian?

Za nami wybory do parlamentu. Znamy pełną obsadę miejsc w Sejmie i Senacie na kolejną kadencję.

Nie da się nie zauważyć, że Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości osiągnął bardzo dobry wynik i uzyskał niezbędną większość, by samodzielnie rządzić w Polsce. Jednak to zwycięstwo obozu Zjednoczonej Prawicy – osiągnięte dzięki, wspomnianemu przez Jacka Kurskiego, „pluralizmowi medialnemu TVP” (niezły żart) – wcale nie jest takie przekonywujące.

W wyborach do Sejmu RP Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości poparło 44% głosujących. Zatem większość Polaków nie okazała zaufania obecnie rządzącej ekipie. W Senacie KW PiS będzie reprezentowany przez 48 senatorów, tym samym nie udało się Zjednoczonej Prawicy uzyskać przewagi w izbie wyższej. A może „zasługiwali na więcej”, jak raczył stwierdzić Jarosław Kaczyński?

Statystki wyborcze dowodzą, że większość Polaków, którzy zdecydowali się iść na wybory i oddać ważny głos, woleliby być reprezentowani w parlamencie przez ludzi niezwiązanych z obecnym obozem władzy. Oczywiście liczenie głosów metodą d’Hondta dało ostatecznie Komitetowi Wyborczemu Prawo i Sprawiedliwość aż 235 mandatów, co stanowi większość sejmową niezbędną do rządzenia. Zatem przez najbliższe cztery lata odpowiedzialność za stan polskiego państwa wezmą posłowie partii Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Nikt nie podważa demokratycznego mandatu KW PiS do sprawowania władzy. Taki system i takie prawo.

Preferencje wyborcze Polaków, którzy nie chcieli kontynuacji rządów PiS, rozbiły się na ugrupowań. Wyłoniony parlament będzie znacznie bardziej zróżnicowany niż ten reprezentowany przez Sejm i Senat minionych kadencji. Łącznie będzie miało w nim reprezentację kilkanaście partii politycznych z pięciu komitetów wyborczych: PiS, Koalicja Obywatelska, PSL (Koalicja Polska), SLD (Lewica) i Konfederacja. To dobrze, bo pluralizm jest jedną z ważniejszych zasad demokracji. Spodziewam się, że dyskusja w Sejmie IX kadencji będzie ciekawsza niż ta, którą obserwowaliśmy w minionych czterech latach. Mam nadzieję, że będzie bardziej konstruktywna i jej główny akcent nie będzie położony na, dość jałowy i zbyt personalny, spór pomiędzy PiS i PO. Jest nadzieja na zmianę.

W analizie wyników wyborów zwraca uwagę coś jeszcze. Tradycyjnie najniższy współczynnik uczestnictwa w głosowaniu zanotowano wśród wyborców w wieku 18-29 lat. W tej grupie frekwencja wyniosła poniżej 47%. A preferencje wyborcze młodych najbardziej odbiegały od wyników uzyskanych w skali całego kraju. Gdyby więcej osób w wieku poniżej 30 lat poszło na wybory mielibyśmy znaczne przetasowanie sceny politycznej. Czy dobre dla Polski? Nie wiem. Ale zmiana byłaby odczuwalna.

Wyrażam nadzieję, że wynik jesiennych wyborów do parlamentu skłoni wszystkie ugrupowania polityczne do pokory. W tej nadziei na zmianę, o której wspomniałem, wyrażam oczekiwanie, że ujrzymy inny sposób prowadzenia debaty parlamentarnej. Chciałbym usłyszeć merytoryczną dyskusję, w której pojawiać się będą argumenty, różnych środowisk politycznych, odzwierciedlające szerokie spektrum poglądów polskiego społeczeństwa. Mam nadzieję na normalizację życia politycznego w Polsce i wyeliminowanie z niego języka hejtu w stylu: „gorszy sort”, „zdradzieckie mordy” czy „pisowska szarańcza”. Niektórzy, jak chociażby posłanka Krystyna Pawłowicz, znani z tego typu agresywnej i prymitywnej narracji, na szczęście pożegnali się z parlamentem. Życie publiczne ostatnich lat zostało naznaczone różnymi patologiami. Obok prymitywnego języka nienormalnością i patologią było identyfikowanie ludzi przez pryzmat „plakietek” i partyjnej przynależności, a nie w oparciu o wiedzę, umiejętności i zasadność argumentów podnoszonych w dyskusjach. Czas na prawdziwie dobrą zmianę.

I wreszcie mam nadzieję, że parlamentarzyści i najważniejsze osoby w państwie nie zapomną, że ich zadaniem jest „czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Niech się dobrze dzieje w naszym kraju!

Piotr Syska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+1 # tami 2019-10-28
Mam nadzieję że podła ''dobra zmiana''nie dojedzie do końca kadencji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • skalska.png
  • JZiolkowska.jpg
  • browarska.png
  • tokarska.png
  • rozanski.png
  • slominska.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok