• baner do internetu 1000 x 300
  • garstka
  • NOVABUD2
  • spac

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

środa, 30 października 2019 11:41

Niepozorne kable i ich różne rodzaje oraz zastosowanie

Parafrazując znany cytat można powiedzieć, że kabel jaki jest, każdy widzi. Tymczasem... nie do końca, ponieważ to, co większość osób uważa za zwyczajne kable, w rzeczywistości wcale takie zwyczajne nie są.

Wraz z rozwojem technologii dotyczącej przesyłu danych oraz przede wszystkim energii elektrycznej, znacznemu rozwojowi uległy też sprawy związane z nimi technicznie, a więc przede wszystkim struktura, forma i rodzaj wykorzystywanych do takiego przesyłu kabli.

Kabel a nie przewód

Wiele osób stosuje oba te określenia zamiennie i chociaż nie popełniają przy tym błędu, to jednak w praktyce kabel i przewód nieco się różnią. Zasadnicza różnica polega na tym, że przewody służą wyłącznie to budowania instalacji wewnętrznej w budynku, ponieważ najczęściej nie posiadają żadnej izolacji. Kable z kolei wykorzystuje się w środowiskach zewnętrznych, zarówno do tworzenia instalacji przesyłowych ziemnych, powietrznych, jak i wodnych.

Rodzaje kabli

W powszechnym użyciu wykorzystuje się kilka typów specjalistycznych kabli różniących się parametrami i sposobem izolacji. Do najczęściej stosowanych należą kable średniego napięcia oraz do transmisji danych. Nieco rzadziej wykorzystuje się kable telekomunikacyjne, elektromagnetyczne, światłowodowe. Zaś do wyjątkowych rodzajów okablowania, które ma zastosowanie tylko w określonych warunkach, należą kable koncentryczne oraz kable sygnalizacyjne kolejowe. Jak wyglądają i czym się dokładnie różnią, można sprawdzić tutaj https://sklep.elektrospark.pl/kable,7808.html. Niezależnie od typu każdy rodzaj przechodzi bardzo rygorystyczne testy bezpieczeństwa i awaryjności.

Szerokie zastosowanie

Dzięki izolacyjnej strukturze kable mogą być stosowane na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych, w tym przy wysokich wahaniach temperatur. Świetnie nadają się też do instalacji ziemnych, wodnych, kładzenia w specjalnych kanałach kablowych oraz montowania wewnątrz budynków, także w ścianach, rurach osłonowych i wzdłuż konstrukcji nośnej. Wzmocnione kable średniego napięcia służące do dystrybucji energii elektrycznej sprawdzą się najlepiej w instalacjach przemysłowych raz do rozprowadzania prądu po wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • balcerzak.png
  • rozanski.png
  • staniszewska.png
  • skalska.png
  • tokarska.png
  • slominska.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok