• NOVABUD2
  • wegiel
  • garstka

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

siadaczka24

 

  • SoftNet2.png
  • AKmedia.png
sobota, 29 lutego 2020 11:35

Historie Żołnierzy Niezłomnych przyciągają, bo są prawdziwe....

Powstające liczne organizacje, stowarzyszenia gloryfikujące bohaterów podziemia antykomunistycznego, władze Państwa Polskiego z Sejmem na czele, uchwała sejmowa, działania poważnych instytucji (jak Instytut Pamięci Narodowej), liczne opracowania historyków, filmy dokumentalne i fabularne, spektakle i widowiska teatralne, rekonstrukcje zajmujące się tylko tym fragmentem naszej historii, zloty i „wydarzenia” facebookowe, niezliczone „memy” internetowe, komiksy, fascynacja losami konkretnych bohaterów tamtych wydarzeń powodują wzrost zainteresowania historią przez lata zakłamywaną, zakazaną.

Tymczasem próżno szukać w podstawie programowej, nowych programach i podręcznikach jakichkolwiek odniesień do Żołnierzy Wyklętych, chociaż wszystkie ekipy rządzące Polską po 1989r. i wszyscy kolejni ministrowie edukacji podkreślali bezwzględną konieczność przybliżenia młodzieży doświadczeń i tradycji Żołnierzy Wyklętych.

Jednakże mądrzy nauczyciele i wychowawcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, których zainteresowanie historią podziemia powojennego, sprzeciwem wobec terroru i totalitarnego państwa, poświęceniem, bohaterstwem i patriotyzmem żołnierzy rośnie z roku na rok, potrafią przybliżyć młodzieży tamten czas. Nie można bowiem zignorować świadectwa oporu społecznego 30 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego działających od Pomorza po Podhale i trwającego od trzech do siedmiu, ośmiu lat, przypieczętowanego najczęściej własną śmiercią. Niebagatelną rolę mają więc nauczyciele obdarowani prawdziwym powołaniem, bo to od ich zaangażowania zależy stopień uświadomienia kolejnym pokoleniom znaczenia pamięci dla trwania naszej Ojczyzny.

My, nauczyciele w wolnej i niepodległej Polsce ludziom takim jak rtm. Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński, gen. August Fieldorf „Nil”, Danuta Siedzikówna „Inka” i dziesiątkom tysięcy ich bezimiennych towarzyszy broni zastrzelonych w obławach Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i NKWD, zakatowanych w ubeckich piwnicach, zabitych strzałem w tył głowy i powieszonych z wyroków służalczych sądów, zagrzebanych w bezimiennych dołach, jesteśmy to po prostu winni.

Barbara Ewa Gierula

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • W.png
  • bilecka.jpg
  • J.png
  • 20200326_092234.jpg
  • 20200326_092202.jpg
  • zajac.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok