gostynin24

 •  
  NOVABUD2
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 •  

  garstka

 •  
  mrowka2
 •  
  dekra1
 • KONDOLENCJEDarek.jpg
 • reklama g24 catering dietetyczny
 • MK
 • manawa
 • WOJ
sobota, 25 lipca 2020 11:01

Noszenie maseczek ochronnych i nowe problemy skórne

Od 16 kwietnia 2020r. w związku z ogłoszoną w Polsce pandemią został wprowadzony obowiązek noszenia maseczek ochronnych zakrywających twarz. Wiemy, że bezpieczeństwo i zdrowie to nie fanaberia a odpowiedzialność za siebie i innych.

Ta nowa i niekomfortowa dla nas sytuacja spowodowała pojawienie się nowych problemów: trudności z oddychaniem, różnorodne podrażnienia i stany zapalne skóry twarzy.

Właśnie pogorszenie stanu skóry twarzy i dłoni to najczęstszy problem, z którym zgłaszają się do mnie po poradę osoby z różnych grup wiekowych i zawodowych.

Wiemy, że poza genetyką, pielęgnacją, dietą – to czynniki zewnętrzne bardzo mocno oddziałują na stan skóry zaburzając równowagę płaszcza hydrolipidowego skóry (naturalna ochrona zewnętrzna skóry) i destabilizując jej mikrobiom (zgrupowanie mikroorganizmów naturalnie zasiedlających organizm człowieka, stanowi wsparcie barierowe funkcji skóry).

Na całym świecie podjęto już szereg badań, w których się wyjaśnia, dlaczego i w jaki sposób ulega pogorszeniu stan naszej skóry w wyniku noszenia maseczek.

Skupię się tutaj na wynikach badań dotyczących naszych warunków klimatycznych, są one do siebie bardzo zbliżone mimo zastosowania różnych metod badawczych. U tych osób, które do tej pory nie miały problemów skórnych zaobserwowano, że średnio u ok. 28% pojawiły się różnego rodzaju kłopoty i stany zapalne. U około 44 % badanych osób, które miały skórę skłonną do podrażnień, trądzikową, atopową – wystąpiło zaostrzenie zmian bądź wysyp dodatkowych. Średnio ok. 13% badanych nie dostrzegło pogorszenia stanu skóry na skutek noszenia maseczek ochronnych.

Wg danych najczęściej pojawiającym się problemem są zmiany trądzikowe – ok. 70% badanych. Kolejne to tzw. „zajady”, opryszczka, wysuszenie i pękanie skóry warg, podrażnienia w obrębie skrzydełek nosa.

Badania ujawniły jeszcze inny aspekt sytuacji – osobiście mnie zasmucający. Okazuje się, że niemal połowa badanych rozwiązania tych problemów szuka w sieci, kupując produkty przypadkowe, polecane na forach internetowych. Większość z tej grupy jednocześnie przyznaje, że zastosowane rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Istotne jest, że większość osób korzysta z maseczek wielokrotnego użytku zaniedbując jednocześnie ich higienę. W przypadku tych maseczek, wykonanych z grubszych tkanin skóra szybciej się przegrzewa, mocniej się poci – co uruchamia proces tworzenia zmian zapalnych i narusza równowagę skóry.

Wiele osób korzysta również z maseczek jednorazowego użytku ale (o czym przekonałam się wielokrotnie) robi to z wielu powodów niewłaściwie – nosząc aż „do oberwania się uszek z gumeczki ”. Jakie mogą być skutki tej wątpliwej ochrony - możemy się z łatwością domyślić.

JAK RADZIĆ SOBIE Z PIELĘGNACJA W NOWEJ SYTUACJI?

Aby przywrócić skórze naturalne nawilżenie i homeostazę należy sięgnąć po poradę specjalisty oraz produkty o wysokiej i sprawdzonej skuteczności.

Skóra zniszczona, przesuszona, potrzebująca odbudowy wymaga koncentratów odżywiających i nawilżających – tu w mojej wieloletniej praktyce sprawdziły się żele kolagenowe zawierające hydrat kolagenu rybiego bardzo blisko spowinowacony budową z naszym kolagenem, co gwarantuje natychmiastową odpowiedź komórkową. Jest ich cała gama dzięki czemu mogę bardzo precyzyjnie dobrać indywidualną pielęgnację. Te preparaty znakomicie komponują się z różnorodnymi regeneratorami w kremach działając w synergii.

Pozwala to w bardzo szybkim czasie uzyskać doskonałe efekty: pobudzić syntezę kolagenu w skórze, aktywować metabolizm komórkowy, poprawić dotlenienie komórek.

Zniszczona stanami zapalnymi i zmianami trądzikowymi skóra potrzebuje natomiast produktów zawierających komponenty przeciwzapalne, min: nano srebro koloidalne, chitozan, retinol, kwas azealinowy, laktoferynę oraz ekstrakty wspierające skórę w procesach gojenia i zapobiegania powstawania blizn.

Warto zwrócić uwagę na to, aby preparaty, które stosujemy w pielęgnacji skóry podrażnionej noszeniem maseczki działały aktywnie na poziomie głębszych warstw skóry nie tylko naskórka.

Dużo problemów nastręcza pielęgnacja delikatnej okolicy ust i samej czerwieni wargowej. Tu poczucie bezpieczeństwa i pewnego działania zagwarantowały mi dwa kosmetyki, które mają precyzyjnie dobrane składy w formie pomadki:

- pierwsza to uniwersalny, bezwonny i bezbarwny sztyft kolagenowy, który nawilża i regeneruje przesuszony naskórek ust chroniąc jednocześnie przed procesami starzenia.

-druga to produkt znanej francuskiej firmy z odrobiną naturalnego pigmentu, która odżywia, regeneruje i chroni uszkodzoną lub suchą skórę ust.

W mojej ocenie tylko staranna, dobrze dobrana pielęgnacja umożliwi odzyskanie i zachowanie zdrowej i pięknej skóry nawet jeżeli okoliczności są niesprzyjające. Zachęcam zatem do kontaktu i korzystania z pomocy specjalistów w tym zakresie nie ma tu bowiem drogi na skróty.

Jolanta Śmiałkowska

kosmetolog

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • porosa.png
 • MMichalak.png
 • WGesiarz.jpg
 • JZiolkowski.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja