gostynin24

 •  
  mrowka2
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 •  

  garstka

 •  
  NOVABUD2
 •  
  dekra1
 • KONDOLENCJEDarek.jpg
 • manawa
 • reklama g24 catering dietetyczny
 • MK
 • WOJ
sobota, 20 stycznia 2018 12:41

Gaśno. Powstanie Styczniowe i Olędrzy

Nieopodal Gostynina znajduje się, założona przez osadników holenderskich (tzw. Olędrów), wieś Gaśno (52°25'11"N, 19°30'08"E) znana głównie z pomnika bitwy 1863 r. ustawionego na mogile 49. powstańców z oddziału Józefa Łakińskiego, którzy zginęli 12 marca 1863 r. Autorem pomnika jest gostyniński rzeźbiarz Tadeusz Biniewicz. W okolicach Gostynina i Gąbina miało miejsce kilka bitew i potyczek powstańców z wojskami zaborcy (Gaśno, Szczawin Kościelny, Czermno, Gąbin, Kunki, Zdwórz).

Warto wspomnieć, że geneza kolonizacji olęderskiej związana jest bezpośrednio z ruchami reformacyjnymi i emigracją menonitów z terenów Fryzji i Północnych Niderlandów. Nazwa menonici pochodzi od jednego z przywódców XVI-wiecznej reformacji, urodzonego we Fryzji, Menno Simonsa (1496-1561). Z całą pewnością tej postaci należy się ważne miejsce w historii Kościoła, obok takich reformatorów jak Ulrich Zwingli (1484-1531), Jan Kalwin (1509-1564) czy Marcin Luter (1483-1546). Osoby identyfikujące się z nurtem holenderskiej reformacji nazywali siebie „braćmi”, a w literaturze poświeconej historii Kościoła określani są też jako anabaptyści („nowochrzczeńcy”).

Simons urodził się Witmarsum we Fryzji – małej miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Morza Północnego. Był katolickim duchownym i dwanaście lat służył jako parafialny ksiądz, w tym pięć lat w rodzinnym Witmarsum. Odejście od doktryn Kościoła rzymskiego, w przypadku Menno Simonsa, było długim i trwającym kilka lat procesem. O swojej duchowej odnowie wspominał: „Bóg miłosierdzia, przez Swą obfitą łaskę okazaną mi nędznemu grzesznikowi, dotknąwszy mego serca, dał mi nowy umysł, upokorzył mnie w bojaźni przed Nim, pouczył mnie abym siebie poznał, wybawiając z drogi śmierci i łaskawie wezwał mnie na wąską drogę życia, do społeczności z Jego świętymi. Jemu chwała na wieki, amen”. W styczniu 1536 roku został ochrzczony (przez zanurzenie), mniej więcej w tym samym czasie ożenił się, a swoje ostatnie 25 lat życia poświecił służbie duszpasterskiej wśród „braci” i głoszeniu prawd Ewangelii. Podróżował przekraczając granicę Niderlandów, przebywał w Niemczech, publikował książki i broszury, a o owocach swojej działalności tak pisał: „nie tylko wiele dumnych, upartych serc ukorzyło się, wielu nieczystych stało się czystymi, wielu pijaków porzuciło picie, wielu chciwców stało się hojnymi, wielu okrutnych łagodnymi, a bezbożnych pobożnymi, ale także przez nasze świadectwo, które zwiastujemy, nawróceni, wierni ludzie poświęcili swoje dobra i wydali ciała na tortury i śmierć”.

Menno Simons istotę chrześcijaństwa rozumiał bardzo prosto: „Kościół Chrystusa składa się z wybranych przez Boga Jego świętych i umiłowanych, którzy obmyli swoje szaty w krwi Baranka, którzy narodzili się z Boga i są prowadzeni Chrystusowym Duchem, którzy są w Chrystusie a Chrystus jest w nich, którzy słuchają Jego Słowa i wierzą mu, a w swej słabości żyją zgodnie z Jego przykazaniami, cierpliwie i w cichości wstępując w Jego ślady”.

Niderlandzki (i nie tylko) ruch reformacyjny okupiony był męczeństwem wielu chrześcijan. O prześladowaniach, podkreślając ich duchową (demoniczną) inspirację, tak pisał Menno Simons: „Szatan musi oskarżać i mordować, ponieważ, jak uczy Pismo, taka jest jego prawdziwa natura i dzieło”. Więzienie, wymyślne tortury, zmuszanie do aktów seksualnych były tragiczną rzeczywistością z którą musieli zmierzyć się zwolennicy reformacji. Wśród świadectw męczenników znana jest historia, utopionego w beczce, Jorisa Wippe, którego ciało wisiało głową w dół na murze miasta Dortrecht. Wippe w pożegnanych słowach zwracał się do dzieci: „zobowiązuje was, Joos i Hanken, abyście razem z Barbelken, waszą posłuszną siostrą, opiekowali sie waszymi małymi trzema siostrzyczkami i Pierkenem, uczcie ich czytać i pracować, aby wzrastały we wszelkiej sprawiedliwości ku chwale Bożej i zbawieniu swoich dusz”.

Niepokojeni (prześladowani) w Europie Zachodniej menonici znajdowali schronienie na ziemiach polskich (Polska była tolerancyjnym i otwartym na przybyszów państwem) i byli cennymi osadnikami, gdyż doskonale radzili sobie z powodziami, osuszaniem terenów zalewowych i przystosowaniem ich do upraw rolnych. Religijność menonicka była bardzo praktyczna i przejawiała się m.in. opieką nad starcami i biedakami, zgodnie z regułą: „w naszej wspólnocie opiekujemy się ubogimi w ten sposób, że chorych, biednych, wdowy i sieroty naszej wspólnoty wspieramy radą i czynem tak długo, jak długo brakuje im środków do życia”.

Menonici, jak pisze Wojciech Marchlewski w książce „Menonici. Życie codzienne od kuchni”, „jeszcze w XVII wieku postrzegani byli przez swoich sąsiadów jako ludzie o wyjątkowej moralności, surowej obserwie i purytańskich obyczajach. Całkowicie wstrzymywali się od picia alkoholu i palenia tytoniu; używali bardzo skromnych i prostych ubrań w barwach ciemnych i szarych”.

Gaśno jest jedną z ponad 100 miejscowości Mazowsza ujętych w katalogu zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce.

Piotr Syska

Czytany 4954 razy

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+5 # Stanisław Adamski 2018-01-26
Panie Piotrze.Czytam Pana wpisy na portalu Gostynin 24.Są bardzo interesujące Duża wiedza, jednak mam uwagę dotyczącą założenia wsi Gaśno. O miejscowości tej pisze dr Kędzierska w pracy "Lustracje królewszczyzn województwa rawskiego". Gaśno leżało w dobrach królewskich Mysłownia i znane było z młyna wodnego. Po II rozbiorze tereny te znalazły się w granicach Prus.Około 1800 r Polacy stracili prawo do młyna. Osiedlono dwie niemieckie rodziny :L..... i M..., które prowadziły młyny do końca II wojny.Moi rodzice mełli zboże w ich młynach( byli znajomymi). Pozdrawiam Pana
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Piotr S. 2018-01-27
Dzięki za dobre słowo Panie Stanisławie! Być może ma Pan rację co do faktu, że wieś Gaśno, nie została założona przez Olędrów. Jednak jako taka właśnie, czyli związana z osadnictwem holenderskim, znajduje się w "Katalogu zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce". Można tam znaleźć taki zapis odnoszący się do Gaśna: "Krajobraz kulturowy właściwy dla osadnictwa holenderskiego całkowicie przekształcony. Brak materialnych świadectw wcześniejszego pobytu kolonistów". Pozdrawiam!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # R. 2018-01-25
Ciekawy artykuł. Szkoda ,że o miejsce pamięci obecni nie dbają -śmieci w wodzie ,w lesie obok stawu wszędzie. Jedno ,wielkie śmieciowisko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # Ten obcy 2018-01-22
Praktyczność życia religijnego stanowiąca istotę organizacji społecznej menonitów jest warta uwagi. Chrześcijaństwo to realne i codzienne życie, a nie niedzielny rytuał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # Z miasta 2018-01-21
Istnieje Szlak Osadnictwa Olęderskiego z Gąbina do Nowego Dworu Mazowieckiego na trasie którego można doświadczyć domów, zborów (kościołów) czy też cmentarzy olęderskich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • HPawelkiewicz.jpg
 • SMusialik.jpg
 • RFrymark.jpg
 • JJedrzejewski.jpg
 • SRacki.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja