G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • Bajka
 • K2
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
 • stihl
wtorek, 24 maja 2022 13:29

Nie zapłaciłem polisy OC samochodu w terminie? Co teraz?

Posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu osobowego zarejestrowanego w Polsce. Gdy posiadaliśmy ją wcześniej to jest ona przedłużana automatycznie, lecz niektórzy zapominają o tym i jej nie opłacają. Co dzieje się w takiej sytuacji i co może grozić za nieopłacenie podpisanej polisy OC?

1. Ubezpieczenie OC – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jedynym obowiązkowym spośród oferowanych przez firmy się tym zajmujące ubezpieczeń komunikacyjnych. Do jego posiadania jest zobowiązany każdy posiadacz samochodu osobowego zarejestrowanego w Polsce. Jedyny wyjątek to auta historyczne. Celem polisy OC jest ochrona kierowcy przed finansowymi konsekwencjami szkód, które można wyrządzić w ruchu drogowym.

Ochrona zapewniana przez ubezpieczenie OC obejmuje zarówno szkody w mieniu, jak i szkody osobowe. Wysokość sum gwarancyjnych jest określona ustawowo i niezależnie od tego z jakiego towarzystwa pochodzi ubezpieczenie OC. W wypadku szkód w mieniu suma gwarancyjna wynosi 1 050 000 euro. Gdy mowa o szkodach osobowych suma gwarancyjna to z kolei 5 210 000 euro.

Polisa OC jest podpisywana na okres 12 miesięcy. Po tym czasie jest ona automatycznie przedłużana, chyba że zdecydujemy się na rozwiązanie obowiązującej umowy lub poinformujemy towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że nie zamierzamy jej przedłużać.

 

2. Co w wypadku gdy nie opłacimy polisy OC?

Sytuacje w których zapominamy o opłaceniu polisy OC mogą się naturalnie zdarzyć. Mowa tu zarówno o tym gdy płatność rocznej składki mamy rozłożoną na raty, jak i w wypadku automatycznego przedłużenia polisy po zakończeniu poprzedniej. Pierwsze konsekwencje, które możemy ponieść to konsekwencje finansowe. Mowa tu przede wszystkim o odsetkach, które może nałożyć ubezpieczyciel gdy spóźniamy się z płatnością. Oczywiście im później zapłacimy tym wyższe będą odsetki. Na szczęście w wypadku opóźnienia w płatności ubezpieczyciel nie ma prawa pozbawić nas ochrony. To dopiero może stać się w wypadku odnowienia umowy, do czego nie dojdzie gdy będziemy dłużnikiem wobec ubezpieczyciela.

Znacznie gorzej jest gdy nie opłacimy pierwszej raty lub całej składki. W takim wypadku taka umowa uważana jest za nieważną. Jest to o tyle groźne, że w tym wypadku grozi nam otrzymanie niezwykle wysokiej kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Więcej można dowiedzieć się na stronie https://autoumowa.pl/kara-za-brak-oc/.

 

3. Co grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Brak ważnego ubezpieczenia OC jest naprawdę ostro karany. Mimo to wielu kierowców każdego roku stara się uniknąć konieczności wykupywania polisy. Jest to błędne działanie, gdyż oszczędności wynikające z faktu nie opłacenia rocznej składki, która wynosi od kilkuset złotych do kilku tysięcy może wiązać się ze znacznie bardziej dotkliwymi karami. Aktualnie najniższy wymiar kary jest wykorzystywany gdy braki w ubezpieczeniu OC trwały maksymalnie do trzech dni. W takiej sytuacji właściciele samochodów osobowych zmuszeni są zapłacić karę w wysokości 1 200 złotych, właściciele aut ciężarowych 1 810 złotych, a posiadacze innych pojazdów muszą zapłacić 200 złotych.

Znacznie gorzej się robi, gdy OC nie posiadamy od 4 do 14 dni. W takiej sytuacji właściciele aut osobowych są narażeni na karę rzędu 3 010 złotych. Jeszcze więcej zapłacą oczywiście posiadacze aut ciężarowych. Tutaj kara to 4520 zł. Za inne pojazdy należy z kolei wydać 500 złotych. Najwyższy wymiar kary to odpowiednio 6 020, 9 030 lub 1 000 złotych dla aut osobowych, ciężarowych oraz innych pojazdów.

Więcej informacji dotyczących zakupu auta i ubezpieczenia OC można znaleźć z kolei w serwisie autoumowa.pl.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • MJaworski.jpg
 • KWasielewski.jpg
 • MBlaszczyk.jpg
 • RZakrzewski.jpg
 • MBrzozowska.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE