G24

 • baner green horizon 2 1000x300

   

 • dekra1
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
poniedziałek, 21 listopada 2022 12:45

6 wskazówek, jak unikać cyberataków

Według badań przeprowadzonych przez polską firmę ubezpieczeniową, zdecydowana większość polskich małych firm nie posiada formalnej polityki bezpieczeństwa cybernetycznego dla pracowników, a tylko około połowa posiada podstawowe środki bezpieczeństwa przed cyberatakami.

Aby pomóc klientom wzmocnić ich cyberbepieczeństwo, opisaliśmy poniżej 6 wskazówek, które pomogą przedsiębiorcom chronić swoje aktywa i poprawić bezpieczeństwo firmy.

Szkolenie pracowników w zakresie zasad bezpieczeństwa cybernetycznego

Chociaż istnieje przekonanie, że naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego są sprawką niezidentyfikowanych hakerów z drugiego końca świata, rzeczywistość pokazuje, że większość naruszeń danych jest wynikiem ludzkich pomyłek. Edukacja pracowników, aby byli czujni w przypadku ochrony danych, jest równie ważna, co posiadanie szczelnych zapór sieciowych. Twój zespół powinien być świadomy istnienia podejrzanych e-maili, które mają za zadanie wyłudzić poufne informacje. 

Jeśli kiedykolwiek pojawi się pytanie o wiarygodność e-maili z takimi żądaniami, skontaktuj się z nadawcą, aby sprawdzić, czy to rzeczywiście on jest ich autorem. Ponadto upewnij się, że telefony firmowe, laptopy i tablety pracowników są zabezpieczone hasłami. Włamanie do firmowej sieci może być równie szkodliwe, co pozostawienie odblokowanego telefonu w taksówce.

Instaluj, korzystaj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie na każdym komputerze

Twoje komputery i sieci są bezpieczne w takim stopniu stopnia, w jakim je utrzymujesz. Chociaż wyskakujące powiadomienia przypominające o aktualizacji oprogramowania mogą być uciążliwe dla Twoich pracowników, ważne jest, by zamknąć luki, dzięki którym hakerzy mogą włamać się do Twojej. Narzędzia antywirusowe i antyszpiegowskie są stale aktywne i aktualizowane, by mogły walczyć z najnowszymi atakami, ale jeśli każdy komputer nie jest rutynowo aktualizowany, narażasz swoją firmę na atak, który może szybko zniszczyć całą jej infrastrukturę. Przypomnij swoim pracownikom, jak ważne są okresowe przerwy.

Korzystanie z VPN może być również kluczowe dla ochrony Twojej firmy przed cyberatakami, ponieważ szyfruje ruchy pracowników. Rozważ przeszkolenie swoich pracowników w zakresie pobierania VPN i potencjalnych korzyści wynikających z korzystania z niego.

Pamiętaj o zaporze sieciowej podczas korzystania z Internetu

Podobnie jak zamek ma fosę i mocne mury, aby powstrzymać przeciwników przed wtargnięciem do środka, zapora ogniowa jest pierwszą linią obrony, która ma zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do komputerów lub sieci. Stałe kontrole bezpieczeństwa, które zapewniają zapory sieciowe, pomagają chronić Twoje dane.

Kontrola fizycznego dostępu do komputerów i elementów sieciowych

Jednym ze sposobów ograniczenia możliwości naruszeń ochrony danych jest wymaganie logowania po krótkim okresie uśpienia komputera. Chociaż często konieczne jest ponowne wprowadzanie haseł, może to pomóc w utrzymaniu wścibskich oczu z dala od poufnych arkuszy kalkulacyjnych i dokumentów pozostawionych samym sobie w trakcie lunchu.

Indywidualne konto dla każdego pracownika

Konta współdzielone otwierają możliwość udostępniania haseł większej liczbie osób i przyznawania dostępu do plików tym, którzy nie powinni go mieć. Wykrywanie przyczyn włamania jest również o wiele trudniejsze, gdy wiele osób korzysta z tych samych loginów i haseł - nie wspominając o tym, że kiedy pracownik opuszcza organizację, nadal może mieć do nich dostęp. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu indywidualnych kont dla każdego pracownika firmy.

Ogranicz dostęp pracowników do danych i informacji oraz ogranicz uprawnienia do instalowania oprogramowania

Chociaż powinieneś ufać swoim pracownikom, nie każdy powinien mieć dostęp do wszystkich Twoich danych. Po prostu nie należy przyznawać nikomu dostępu do wszystkiego. Najlepiej rozdzielać dostęp według wykonywanych obowiązków. Jednym z przykładów może być np. ograniczenie dostępu do plików HR tylko do pracowników kadr i dyrektora generalnego. Ponadto, podczas gdy większość pobieranego oprogramowania wygląda legalnie i nieszkodliwie, wprawieni w swoim fachu hakerzy bez problemu mogą ukryć w niewinnych aplikacjach złośliwe oprogramowanie, które sparaliżuje sieć. Pozwolenie na to, by każdy w firmie mógł dowolnie ściągać i instalować aplikacje, może skutkować potencjalnymi problemami.

 

caspar camille rubin 0qvbnep1y04 unsplash

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

-1 # MArek 2022-11-21
Dzięki przyda się
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • tomasik.jpg
 • MDolegowski.jpg
 • sokolowski.jpg
 • renda.jpg
 • SSzubert.jpg
 • janicki.jpg
 • HBak.jpg
 • DNelke.jpg
 • nowakowski.jpg
 • JTomczak.jpg
 • WKamierkiewicz.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE