G24

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
poniedziałek, 28 listopada 2022 09:56

Czym wyróżniają się dobre, sportowe nawierzchnie poliuretanowe?

Do budowy boisk, kortów tenisowych, wielofunkcyjnych obiektów sportowych czy placów zabaw wykorzystuje się specjalne nawierzchnie sportowe. Różnią się one parametrami technicznymi i walorami użytkowania od tych, które jeszcze kilka lat temu były stosowane przy tego typu inwestycjach.

Realizując budowę boiska można wykorzystać trawę syntetyczną albo nowoczesną nawierzchnię tartanową. Czym są sportowe nawierzchnie poliuretanowe i dlaczego to one coraz częściej są wybierane przez inwestorów?

Sportowa nawierzchnia poliuretanowa

W zależności od przeznaczenia obiektu, trawa syntetyczna coraz częściej jest wypierana przez sportowe nawierzchnie poliuretanowe. Ten rodzaj nawierzchni nazwany jest także tartanową.

Podłoże wykonane z poliuretanu należy do najpopularniejszych i obecnie najczęściej wykorzystywanych w budowie różnego rodzaju obiektów sportowych i rekreacyjnych. Dzieje się tak za sprawą jego właściwości.

Cechuje się ono wysoką wytrzymałością i elastycznością. Z obiektów sportowych pokrytych poliuretanem łatwiej odprowadzić wodę. To o wiele prostsze niż w przypadku boiska pokrytego naturalną murawą. Warto dodać też, że jest to taki rodzaj nawierzchni, który może zostać położony na podłożu, które nie przepuszcza wody (jak np. asfalt), jak również na przepuszczalny grunt.

Właściwości nawierzchni z tartanu

Sportowe nawierzchnie poliuretanowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ cechują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia, co jest bardzo istotne np. w przypadku kortów tenisowych czy placów zabaw. Ponadto wykazują wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych. Jest to kluczową kwestią, ponieważ większość obiektów sportowych czy rekreacyjnych jest zlokalizowana na świeżym powietrzu.

 budowa boiska tartanowego

Świetne właściwości amortyzujące sprawiają, że sportowe nawierzchnie poliuretanowe pomagają uniknąć poważnych kontuzji podczas np. upadku. Kolejną zaletą jest to, że dobrze znoszą kontakt z kolcami lekkoatletycznymi, więc idealnie sprawdzają się jako warstwa wierzchnia bieżni. Co istotne, nawierzchnie tartanowe nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych i poddają się łatwym naprawom, czego niestety nie można powiedzieć o nawierzchniach naturalnych.

Gdzie się je wykorzystuje?

Sportowe nawierzchnie z tartanu cechuje duża uniwersalność. Tym bardziej, że mogą mieć one różne parametry techniczne. Bez problemu można wybrać rodzaj podkładu czy wierzchniej warstwy oraz odpowiednią grubość. Daje to możliwość stworzenia nawierzchni spełniającej warunki umożliwiające uprawianie różnych dyscyplin sportowych.

Decydując się na zastosowanie takiego rodzaju nawierzchni, warto postawić na wykonawcę, który swoim doświadczeniem pomoże w doborze najlepszego rozwiązania. To przełoży się na późniejszy komfort eksploatacji oraz żywotność. Dobór odpowiedniego rodzaju nawierzchni to wypadkowa wielu składowych, takich jak przeznaczenie obiektu, częstotliwość jego użytkowania, a także posiadany budżet.

Sprawdź pełną ofertę Alpinka - Boiska sportowe, tartanowe

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • szwarc.jpg
 • JTomczak.jpg
 • CWisniewski.jpg
 • kowalska.jpg
 • nowakowski.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE